قرارداد مدیریت و تولید محتوای اینستاگرام

قرارداد تولید و مدیریت محتوای اینستاگرام

اینستاگرام یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی میان مردم جهان، علی‌الخصوص ایرانیان تلقی می‌شود.

همین ویژگی سبب شده تا اینستاگرام علاوه بر سرگرمی، به عنوان ابزاری جهت کسب درآمد نیز مورد توجه قرار گیرد.

با توجه به تعداد کاربران زیاد اینستاگرام و پیشرفت فناوری و استفاده‌ی روز افزون اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی زیادی طی سال‌های گذشته به این شبکه‌ی اجتماعی پیوستند و کسب‌و‌کارهای متنوعی با بازدهی بالا شکل گرفت؛ بطوری که امروزه اینستاگرام یک ابزار قدرتمند در بازاریابی و کسب درآمد محسوب می‌گردد.

آمارها نشان می‌دهد حدود 30 درصد از کل جمعیت کشور ما، یعنی حدود 24 میلیون کاربر ایرانی در اینستاگرام فعالیت دارند. به نقل از تکراسا آمار فروشگاه‌های اینستاگرامی به شرح زیر است:

تعداد فروشگاه‌های اینستاگرام | قرارداد ادمین اینستاگرام
بازار خرید و فروش محصول در اینستاگرام | قرارداد تولید محتوا اینستاگرام

این فعالیت اعم از استفاده‌ی شخصی و کاری می‌باشد. به همین علت بسیار مهم است افرادی که در این شبکه‌ اجتماعی پرمخاطب وارد حوزه کسب و کار می‌شوند، اطلاعات حقوقی جامعی در این زمینه داشته باشند.

این آگاهی به بهبود کیفیت خدمات کمک کرده و از مشکلاتی که ممکن است در آینده دردسرساز شود، پیشگیری می‌کند. 

قرارداد مدیریت و تولید محتوای اینستاگرام یکی از موارد حقوقی است که آگاهی از آن برای فعالان این شبکه‌ی اجتماعی ضروری بوده و اخیراً نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین علت سعی کردیم با بررسی این قرارداد در مقاله‌ی پیش‌رو، اطلاعات مخاطبان در این زمینه را افزایش دهیم.

شرح وظایف قرارداد ادمین اینستاگرام

ادمین اینستاگرام شخص حقیقی یا حقوقی است که بصورت تخصصی و فعال مدیریت صفحه‌ی اینستاگرام را برعهده دارد. در ادامه به شرح وظایف ادمین اینستاگرام و نمونه قرارداد ادمین اینستاگرام پرداخته‌ایم. 

وظایفی که ادمین اینستاگرام برعهده دارد، فعالیت‌هایی است که مدیر کسب و کار (کارفرما) معین می‌کند. در واقع وظایف ادمین می‌تواند بطور کلی مدیریت صفحه‌ی اینستاگرام باشد یا اینکه بنا به تشخیص مدیر کسب و کار، تنها چند وظیفه مشخص به ادمین محول گردد.

 با این حال، موارد زیر مثال‌هایی از وظایف ادمین اینستاگرام است:

 1. تهیه عکس پروفایل متناسب با اهداف صفحه: برای نمونه اگر کسب وکارT علامت تجاری (برند) خاصی دارد تصویر پروفایل انتخاب شده توسط ادمین باید نشان‌دهنده‌ی آن باشد؛
 2. تدوین متن بیوگرافی: بصورتی که علاه بر معرفی مختصر صفحه، جذاب باشد؛
 3. بارگذاری پست در صفحه: باید توجه داشت که تعداد موارد بارگذاری در روزT بسته به نظر مدیر کسب و کار است. لازم به ذکر است تدوین پست (برای نمونه تولید فیلم و عکس یا طراحی گرافیکی پست‌ها) از وظایف ادمین نمی‌باشد. البته این مورد می‌تواند با تقبل هزینه‌ی اضافی توسط کارفرما در قرارداد ادمین اینستاگرام قید گردد؛
 4. ارسال پست در زمان‌های پربازدید؛
 5. انتشار محتوای خلاقانه، مفید و اثربخش: انتشار محتوا می‌تواند از طریق استوری گذاشتن باشد. باید توجه داشت که جذب مخاطب و ارتباط موثر با آن‌ها در هنگام تولید محتواT از مهم‌ترین نکاتی است که ادمین باید به آن توجه داشته باشد؛ 
 6. نوشتن کپشن متناسب با محتوای آپلود شده: برای مثال نوشتن ویژگی محصولی که بارگذاری شده است. البته در مواردی نیاز است برخی اطلاعات بنابر تصمیم کارفرما در کپشن ذکر نشود. مانند ارائه قیمت محصول؛
 7. پاسخ به دایرکت‌ها: البته باید توجه داشت که منظور دایرکت‌های مرتبط با کسب و کار و سوالات و درخواست‌های مخاطبین می‌باشد. برای نمونه اگر مشتری خواهان فایلی مرتبط با محصول است، ادمین باید آن را ارسال نماید. یا به سوالات مشتری از قبیل قیمت، اندازه و.. که جهت راهنمایی بیشتر در خصوص محصول است، پاسخ دهد؛
 8. پاسخ به کامنت‌ها و پاک کردن کامنت‌های توهین و حاوی محتوای غیراخلاقی؛
 9. برقراری تعامل با دنبال‌کنندگان؛
 10. افزایش دنبال‌کننده (فالوئر): این مورد با بکارگیری روش‌های مختلف ازجمله تصرف اکسپلور و.. می‌باشد؛
 11. افزایش لایک و بازدید پست‌ها؛
 12. اشتراک‌گذاری رضایت مشتری یا عکس استفاده از محصول توسط مشتریان؛
 13. هایلایت کردن استوری‌ها جهت ذخیره‌سازی و دسترسی آسان مخاطبان.

نمونه قرارداد ادمین اینستاگرام

طرفین قرارداد

این قرارداد میان شخص حقیقی/حقوقی … به شماره ملی ….. و آدرس … و شماره تلفن … به عنوان کارفرما و شخص حقیقی/حقوقی … به شماره ملی … و آدرس … و شماره تلفن … به عنوان ادمین صفحه اینستاگرام (مجری) به آدرس … در تاریخ … به مدت … طبق موارد و شرایط زیر منعقد گردید:

موضوع قرارداد

این قرارداد، قرارداد مدیریت و تولید محتوا صفحه اینستاگرام به آدرس … که در هنگام قرارداد دارای … تعداد دنبال‌کننده و … تعداد دنبال‌شونده است، می‌باشد. شرح جزئیات وظایف و موارد ضروری در سایر مفاد قرارداد ذکر گردیده است.

تعهدات طرفین

شخص مجری (مدیر صفحه) متعهد می‌گردد موارد زیر را از تاریخ … تا تاریخ … انجام دهد:

 1. تولید… تعداد محتوا در روز/ماه
 2. تعامل با مخاطبان صفحه
 3.  پاسخ به سوالات، دایرکت‌ها و.. مخاطبان
 4. انجام تنظیمات لازم و نگهداری صفحه
 5. افزایش دنبال‌کننده و بازدید صفحه
 6. مدیریت مداوم صفحه

همچنین:

مجری متعهد می‌گردد کلیه موارد اعلام شده از سوی کارفرما را در تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی رعایت نموده و موضوع قرارداد را حداکثر در مدت زمان ذکر شده در بند مدت قرارداد به کارفرما تحویل نماید.

شخص کارفرما متعهد می‌گردد:

 1. کلیه اطلاعات مورد نیاز برای شروع کار را در اختیار مجری قرار دهد.
 2. مبلغ قرارداد به صورت خالص به مجری پرداخت گردد.
 3. چنانچه کارفرما به هر دلیلی قرارداد را در هر مرحله فسخ نماید، ملزم به پرداخت مبلغ … به مجری خواهد بود.

هرگونه تعهد اضافی از قبیل برگزاری مسابقات، سفارش تبلیغات، همکاری با اینفلونسرها و .. نیازمند توافق، تایید و ثبت کتبی طرفین در بند اصلاح  تغییر شرایط قرارداد می‌باشد در غیر این صورت از شمول قرارداد مذکور خارج است.

اطلاعات محرمانه

کلیه اطلاعاتی که توسط کارفرما به عنوان اطلاعات محرمانه در اختیار مجری قرار می‌گیرد، از سوی مجری محرمانه تلقی می‌گردد و مجری موظف به حفظ و نگهدارى اطلاعات داده شده بوده و حق انتقال به غیر را ندارد.

مبلغ قرارداد

هزینه پرداختی توسط کارفرما برای خدمات ذکر شده، به مجری در هر ماه … ریال می‌باشد که پس از صدور فاکتور قابل پرداخت است. 

جبران خسارت

مجری باید به کارفرما بابت کلیه خسارت‌هایی که ممکن است به دلیل هرگونه نقض شرایط قرارداد، فسخ قرارداد یا موارد پیش فرضی که از سمت مجری وارد می شود، غرامت بپردازد. همچنین کارفرما موظف به پرداخت غرامت به مجری در صورت وارد کردن هرگونه خسارت، فسخ قرارداد و نقض شرایط آن است.

فورس ماژور

در صورت وقوع حادثه‌ی خارجی غیرقابل پیش‌بینی و خارج از کنترل مانند سیل، زلزله و..، کارفرما و مجری هیچ‌گونه مسئولیتی در مقابل خسارت وارده ناشی از اینگونه وقایع ندارند.

اصلاح و تغییر شرایط

هرگونه تغییر در شرایط و ضوابط ثبت شده یا اصلاح آن‌ها فقط با توافق و ثبت کتبی و امضای طرفین اعتبار دارد.

این قرارداد در تاریخ … در 7 بند و در دو نسخه که هریک یه تنهایی دارای اعتبار می‌باشند، میان کارفرما … و مجری .. در تاریخ … تنظیم گردیده است.

نام و امضای کارفرما نام و امضای مجری

توجه: این نمونه قرارداد به هیچ وجه توسط مدیر سایت تایید نگردیده و صرفاً جهت آشنایی ذهن خواننده با موضوع قرارداد نگاشته شده است. نگارش قرارداد امری تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، مسئولیت هرگونه استفاده از این نمونه قرارداد بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

نمونه قرارداد پشتیبانی اینستاگرام

طرفین قرارداد

این قرارداد فی مابین آقا/خانم … به نشانی … و تلفن … که از این پس در این قرارداد مجری نامیده می‌شود و آقا/خانم … به نشانی … و تلفن … که از این پـس در این قرارداد کارفرما نامیـده می‌شود، در تاریخ …/…/… بشرح ذیل منعقد گردیده و طرفین متعهد به اجرای مفاد آن می‌باشند.

موضوع قرارداد

موضوع این قرارداد  پشتیبانی صفحه اینستاگرامی به آدرس … با تعداد … دنبال‌کننده و … دنبال‌شونده می‌باشد. شرح کامل موضوع انجام کار مجری در ادامه آورده می‌شود.

 1. ….

مدت قرارداد

مدت این قرارداد … ماه است که شروع آن از مورخ …/…/… و پایان آن مورخ …/…/… می‌باشد.

مبلغ قرارداد

کل مبلغ قرارداد … ریال می‌باشد که … درصد آن به صورت نقد در زمان انعقاد قراداد به مورخ…/…/… دریافت می‌گردد و مابقی مبلغ به صورت اقساط به شرح زیر می باشد:

….

سایر شروط قرارداد

 • مجری متعهد به حفظ اطلاعات محرمانه شرکت ازجمله تمامی رمزها و آید‌ی‌های حساس می‌باشد.
 • مالکیت مادی و معنوی اطلاعات و محتوای تولید شده در صفحه متعلق به … می‌باشد.
 • حل اختلاف ناشی از مفاد این قرارداد برعهده مراجع قضایی می‌باشد.
 • وقوع فورس ماژور بطور موقت رافع مسئولیت بوده و متعهد می‌باید پس از رفع مانع مسئولیت خود را ایفا نماید؛ مگر اینکه انجام تعهد دیگر مطلوب نباشد که در این صورت مسئولیتی متوجه هیچ‌یک از طرفین نخواهد بود و ضرری که از این بابت متوجه یکی از طرفین شده از طرف دیگر قابل مطالبه نخواهد بود.
 • کلیه‌ی چت‌ها و مکالمات صورت گرفته میان طرفین جهت هماهنگی کارها در شماره‌ی … و … معتبر می‌باشد.
 • این قرارداد در پنج بند و در دو نسخه تنظیم گردیده که هریک با امضای طرفین دارای اعتبار کامل می‌باشد.

امضا و اثر انگشت کارفرما امضا و اثر انگشت مجری

توجه: این نمونه قرارداد به هیچ وجه توسط مدیر سایت تایید نگردیده و صرفاً جهت آشنایی ذهن خواننده با موضوع قرارداد نگاشته شده است. نگارش قرارداد امری تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، مسئولیت هرگونه استفاده از این نمونه قرارداد بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

نمونه قرارداد اینستاگرام مارکتینگ

اینستاگرام مارکتینگ یا بازاریابی اینستاگرام یکی از شیوه‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی است که کسب و کارها در آن خدمات و محصولات خود را ارائه داده و از طریق این شبکه‌ی اجتماعی مشتری جذب می‌کنند. همچنین، اینستاگرام می‌تواند در افزایش آگاهی از برند و معرفی محصولات جدید یک کسب و کار کمک قابل توجهی کند. به همین علت، آشنایی با نمونه قرارداد اینستاگرام مارکتینگ در این خصوص بسیار مفید بوده و در ادامه نمونه قرارداد اینستاگرام مارکتینگ نیز آورده شده است.

این قرارداد فی مابین آقای /خانم/شرکت … به نشانی: … و کد پستی  … که من بعد در این قرارداد «کارفرما» نامیده می شود از یک طرف.

و آقای/خانم … فرزند … دارای کدملی … به نشانی … کد پستی … و شماره همراه … و شماره ثابت … که در این قرارداد «بازاریاب» نامیده می‌شود از طرف دیگر، طبق شرایط زیر منعقد می‌شود.

 1. وظیفه بازاریاب فقط معرفی کالا و خدمات از طریق صفحه اینستاگرام به آدرس … خواهد بود و وی حق دریافت هیچگونه وجهی را از مشتری نخواهد داشت.
 2. کمیسیون بازاریاب از ارائه خدمات یا فروش کالا به مشتریان، مطابق با … درصد از کل مبلغ فروش می‌باشد که پس از ارائه خدمات و پایان کار به حساب بازاریاب  به شماره /  شماره کارت … نزد بانک … واریز خواهد شد.
 3. بازاریاب در طول دوره کار در صفحه … موظف به رعایت کلیه شئونات اخلاقی و اسلامی و  پذیرش کار و رعایت ساعت کاری و تولید محتوا  طبق نظر کارفرما است.
 4. مجری متعهد است تمامی اطلاعات شرکت را کاملا محرمانه حفظ نماید.
 5. این قرارداد رابطه استخدامی میان بازاریاب و کارفرما بوجود نمی‌آورد.
 6. تاریخ انعقاد این قرارداد …/…/… می‌باشد و مدت این همکاری … ماه خواهد بود.
 7. در صورت فسخ قرارداد از طرف هرکدام از طرفین، طرفی که قصد فسخ قرارداد را دارد باید حداقل از 30 روز قبل از فسخ به‌صورت مکتوب به طرف دیگر این مسئله را اطلاع دهد.
 8. در صورت بروز هرگونه اختلافی بر سر مفاد قرارداد، موضوع باید توسط طرفین حل و فصل گردد. سپس در صورت هرگونه اختلاف نظر و عدم رسیدن به نتیجه مطلوب، باید به مراجع قانونی رجوع نمود.

نام و امضای کارفرما – نام و امضای بازاریاب

توجه: این نمونه قرارداد به هیچ وجه توسط مدیر سایت تایید نگردیده و صرفاً جهت آشنایی ذهن خواننده با موضوع قرارداد نگاشته شده است. نگارش قرارداد امری تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، مسئولیت هرگونه استفاده از این نمونه قرارداد بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

قرارداد تولید محتوای اینستاگرام 

محتوا نخستین چیزی است که مخاطب را درگیر کسب و کار می‌کند. بنابراین برای بسیاری از مدیران کسب و کار مهم است که شخص متخصص را در این زمینه بکار گیرند تا محتوایی متناسب با محوریت صفحه و جذاب تولید نماید. 

در ادامه ابتدا به تعرفه‌ی تولید محتوا در اینستاگرام پرداختیم و سپس خدمات تولید محتوا در این شبکه‌ی اجتماعی را بررسی نمودیم.

تعرفه تولید محتوای اینستاگرام

در خصوص تعرفه تولید محتوای اینستاگرام باید گفت در این زمینه نرخ ثابتی وجود ندارد چراکه برآورد قیمت تولید محتوا بطور معمول با توجه به فاکتورهای مختلفی همچون تجربه و تخصص کارشناس تولید محتوا، حجم کاری و زمان لازم برای انجام کار تعیین می‌گردد. 

خدمات تولید محتوای اینستاگرام

 • عکاسی از محصول برای اینستاگرام: عکس‌هایی که از محصول نمایش داده می‌شود، ویترین صفحه بوده و یکی از مهم‌ترین خدمات تولید محتوا محسوب می‌گردد.
 • در واقع در اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی تصوری محور است، بسیار مهم است چگونه یک محصول نمایش داده می‌شود؛ چراکه جدای از کارکرد محصولات، عقل برخی مخاطبان به چشمشان است! محتوای پست کسب و کارها مشخص بوده و مثلا یک فروشگاه اینترنتی لباس بچگانه، محصولات و لباس‌هایی که عرضه می‌کند را به نمایش می‌گذارد.
 • عکاسی تبلیغاتی برای اینستاگرام: عکاسی تبلیغاتی در اینستاگرام عبارت است از گرفتن عکس از یک محصول یا خدمات، به منظور معرفی و تبلیغ آن در اینستاگرام. عکس تبلیغاتی از محصولات را می‌توان در حین استفاده و کاربرد آن‌ها و یا بر روی یک زمینه خالی برداشت. 
 • تدوین ویدئو برای اینستاگرام: تدوین ویدئو شامل تولید و ویرایش (ادیت) ویدئو با استفاده اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مختلف است. در تدوین ویدئو باید توجه داشت که اطلاعات باید به مقداری به مخاطب داده شود که نه آنقدر کم باشد که کیفیت ویدئو را پایین بیاورد و نه آنقدر زیاد که حوصله‌ی مخاطب را سر ببرد.
 • فیلمبرداری برای اینستاگرام: فیلمبرداری برای صفحه‌ی اینستاگرام می‌تواند شامل اهداف مختلفی همچون نمایش ظاهر محصولات یا توضیح اطلاعات یا ارائه کیفیت محصولات باشد. البته فیلمبرداری می‌تواند به منظور ارتباط با مخاطب هم باشد. برای نمونه می‌توان به پشت صحنه کسب و کار رفت و مخاطبان را با محل کار یا افرادی که در حال تهیه‌ی محصول و خدمات هستند آشنا نمود.
 • نوشتن متن برای اینستاگرام: نوشتن کپشن در زیر پست‌ها یا در استوری باید متناسب با اهداف صفحه بوده و برای مخاطب جذاب باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی های یک کپشن مناسب این است که ساده، قابل فهم و روان نوشته شده باشد. کپشن خاص و منحصر به فرد موجب برقراری ارتباط با مخاطبان می‌گردد. برای نمونه پرسیدن سوال در کپشن باعث تعامل بیشتر مخاطبان با صفحه می‌شود.

نمونه قرارداد مدیریت فضای مجازی 

طرفین قرارداد

این قرارداد بین آقا/خانم/شرکت … به شماره تلفن … و آدرس … و آقا/خانم/شرکت … به شماره تلفن … و آدرس … در تاریخ …/…/… منعقد می‌گردد.

موضوع قرارداد

موضوع این قرارداد مدیریت وبسایت/شبکه‌ی اجتماعی … به آدرس … با تعداد دنبال‌کننده… و دنبال‌شونده … می‌باشد. شرح کامل موضوع قرارداد بصورت کامل و شفاف در این بند درج می‌گردد.

i. …

ii. …

iii. …

مدت قرارداد

مدت این قرارداد … ماه است و شروع آن از تاریخ …/…/… و پایان آن در تاریخ …/…/… می‌باشد.

مبلغ قرارداد

کل مبلغ قرارداد … ریال می‌باشد که بصورت ماهانه پرداخت خواهد گردید و … درصد آن بصورت نقد به عنوان پیش پرداخت در زمان انعقاد قرارداد به مورخ …/…/… پرداخت می‌گردد.

تعهدات طرفین

مجری (متعهد مدیریت) شبکه‌ی اجتماعی .. به آدرس … موظف است به:

i. تولید محتوا

ii. بارگذاری محتوا

iii. پاسخ‌دهی به کاربران

iv. تعامل با کاربران

v. حفظ اطلاعات محرمانه

vi. …

vii. …

کارفرما متعهد است مبالغ ذکر شده در بند مبلغ قرارداد را در موقع پرداخت نماید. 

6. حل اختلاف

هرگونه اختلاف ناشي از اجراي اين قرارداد ابتدا از طريق مذاكره و مصالحه في‌مابين و بصورت دوستانه و توافق دوجانبه حل و فصل خواهد گردید. در صورت عدم توافق میان طرفین، اختلاف قابل طرح در مراجع ذي‌صلاح و قانوني تا حصول نتيجه نهايي خواهد بود.

این قرارداد با درج امضای طرفین مورد توافق قرار خواهد گرفت.

نام و امضای کارفرما – نام و امضای مجری

توجه: این نمونه قرارداد به هیچ وجه توسط مدیر سایت تایید نگردیده و صرفاً جهت آشنایی ذهن خواننده با موضوع قرارداد نگاشته شده است. نگارش قرارداد امری تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، مسئولیت هرگونه استفاده از این نمونه قرارداد بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

نمونه قرارداد مدیریت شبکه‌های اجتماعی

طرفین قرارداد

این قرارداد در تاریخ …/…/… فی مابین … و شماره ملی … و آدرس … و شماره تماس … به عنوان کارفرما و … به شماره ملی… و آدرس … و شماره تماس … به عنوان مجری طبق مقررات و شرایطی که در این قرارداد درج شده است منعقد می‌گردد.

موضوع قرارداد

  موضوع این قرارداد مدیریت شبکه‌ی اجتماعی .. به آدرس .. بصورت .. می‌باشد و مجری متعهد به انجام موارد زیر است:

  1. مجری متعهد می‌گردد کلیه موارد اعلام شده از سوی کارفرما را در مدیریت و تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی رعایت نماید.
  2. كلیه اطلاعاتى كه توسط كارفرما به عنوان اطلاعات محرمانه در اختيار مجری قرار می‌گیرد کاملا محرمانه بوده و مجری موظف به حفظ و نگهداری اطلاعات است.

  مبلغ، زمان و نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

  مبلغ قرارداد … ریال بوده و پرداخت کلیه کسورات قانونی بر عهده کارفرما است. پرداخت مبلغ قرارداد بصورت پروژه‌ای/روزانه/ماهانه محاسبه می‌شود که باید نقدی بوده و به شماره حساب … بانک … بنام … واریز گردد.

  مدت قرارداد

   مدت این قرارداد … روز کاری پس از انعقاد این قرارداد و ارسال کلیه موارد و مدارک مورد نیاز می‌باشد. مدت زمان اعلام شده در قرارداد تنها در صورتی قابل اجرا می‌باشد که کلیه مواردی که بر عهده کارفرما است، در زمان تعیین شده ارسال شده باشند در غیر این صورت مسئولیت خسارات وارده برعهده کارفرما می‌باشد.

   فسخ قرارداد

   چنانچه کارفرما به هر دلیلی قرارداد را در هر مرحله‌ای فسخ نماید، ملزم به پرداخت مبلغ کل قرارداد مندرج (مبلغ حق‌الزحمه قرارداد) به مجری خواهد بود.

   فورس ماژور

   هرگاه بروز شرایط اضطراری انجام قرارداد حاضر را برای یکی از دو طرف غیر ممکن سازد، می‌تواند پایان قرارداد را به طرف دیگر اعلام نماید. در این شرایط بر اساس مرحله پیشرفت کار، کارفرما موظف به پرداخت هزینه تا آن مرحله به مجری می‌باشد. در صورتی که عدم امکان در شرایط فورس ماژور از سوی مجری اعلام شده باشد، مجری موظف به بازگرداندن کلیه مبلغ پرداخت شده از سوی کارفرما است.

   تمدید قرارداد

   تمدید این قرارداد با توافق کتبی و امضای طرفین مجاز می‌باشد.

   این قرارداد در تاریخ …/…/… در 7 بند در دو نسخه که هریک به تنهایی اعبتار یکسان دارند تنظیم گردید و به امضای … به عنوان کارفرما و … به عنوان مجری رسید.

   امضای کارفرما – امضای مجری

   توجه: این نمونه قرارداد به هیچ وجه توسط مدیر سایت تایید نگردیده و صرفاً جهت آشنایی ذهن خواننده با موضوع قرارداد نگاشته شده است. نگارش قرارداد امری تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، مسئولیت هرگونه استفاده از این نمونه قرارداد بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

   جمع بندی

   در پایان ذکر این نکته ضروری است که راه‌اندازی کسب و کار در اینستاگرام یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی است که در چند سال اخیر به شدت مورد استقبال قرار گرفته و برای صاحبان کسب و کار سودمندتر شده است. همین مسئله اهمیت وجود ادمینی متخصص و باتجربه در این زمینه که با جذب دنبال‌کنندگان به کسب و کار رونق ببخشد را آشکار می‌نماید.  

   با این حال، توافق ادمین اینستاگرام و کارفرما یک توافق حقوقی است که نیازمند رعایت شرایط عمومی و اختصاصی بوده و عدم توجه به برخی نکات ممکن است در آینده هریک را دچار مشکل یا ضرر نماید. 

   به همین خاطر بهتر است در این زمینه و برای تنظیم قرارداد مدیریت (ادمین) و تولید محتوا اینستاگرام، مدیریت شبکه‌های مجازی و مدیریت فضای مجازی از مشورت و راهنمایی وکیلی بهره‌مند گردید که در این خصوص متبحر بوده و با نگارش قراردادی قانونی از بروز مشکلاتی که در اینگونه توافقات بوجود می‌آید در آینده پیش‌گیری نماید.  

   نویسنده: زهرا داوودی

   سوالات و نظرات
   سوال یا نظرتان را برای ما بنویسید، کامنت‌ها برای ما مهم هستند و سریع به انها پاسخ می‌دهیم! ما پاسخ نظرات را از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   تلفن همراه