اقدامات ضروری و فوری پس از هک بانکی

هک حساب بانکی

این روزها اخبار هک حساب بانکی و خالی کردن حساب اشخاص به طریق گوناگون بسیار شایع شده است. سودجویان با روش‌های متقلبانه‌ای اقدام به دریافت اطلاعات حساب بانکی و کارت‌های اعتباری اشخاص کرده و پس از بدست آوردن این اطلاعات، حساب بانکی او را خالی می‌کنند.

بطور منطقی، پیشگیری بهتر از درمان است؛ با این حال، در صورتی که هنوز از حملات هکرها مصون مانده‌اید یا به هر علت، ازجمله بی‌احتیاطی یا ناآگاهی مورد حمله‌ی یک هکر قرار گرفتید، این مقاله‌ی مختصر در خصوص اقدامات ضروری و فوری پس از هک بانکی بسیار راهگشا می‌باشد.

پیش از بیان اقدامات موثر در این خصوص باید گفت مطالعه‌ی مقاله‌ها‌ی جرم هک رایانه‌ای و کلاهبرداری اینترنتی نیز برای آشنایی بیشتر با این جرایم و این دسته از مجرمان مفید می‌باشد.

هک کردن یک رایانه یا موبایل به معنای غلبه کردن بر سامانه‌های امنیتی سیستم برای دسترسی غیرقانونی به اطلاعات ذخیره شده در این سیستم‌ها می‌باشد. مسئله‌ی مهم برای اینکه قربانی حملات هکرها و کلاهبرداران اینترنتی نشویم، احتیاط می‌باشد. با این حال، در صورتی که به هر دلیل مورد هک بانکی قرار گرفتید و متوجه شدید پس از انجام اقداماتی مشکوک، از حساب شما پول برداشت می‌شود بهتر از موارد زیر را انجام دهید:

تلفن همراه خود را روی حالت پرواز قرار دهید؛

 این اقدام به این خاطر ضروری است که رمزهای پویای کارت بانکی با پیامک به گوشی شما ارسال شده و از آنجایی که هکرها احتمالاً به پیامک‌های شما دسترسی دارند، به راحتی می‌توانند آن پیامک‌ها و رمز داخل آن‌ها را بخوانند و از این طریق کارت شما را خالی کنند.

توجه داشته باشید که خاموش کردن گوشی ضروری نیست، چراکه با حالت پرواز نیز شما اتصال به اینترنت و شبکه‌ی تلفن همراه که لازمه‌ی مخابره‌ی اطلاعات از گوشی شما به گوشی هکر است را مسدود نموده‌اید. 

برای دریافت مشاوره دقیق همین الان وقت مشاوره رزرو کن

کارت هک شده (کارتی که مشخصات آن را در سامانه وارد کردید) را بسوزانید:

سوزاندن کارت بانکی با روش‌های مختلفی ممکن است:

 1. استفاده از اینترنت بانک: با اینترنت بانک نیز می‌توانید کارت بانکی خود را بسوزانید. در این روش پس از وارد کردن مشخصات کارت (شماره کارت، رمز دوم، کد امنیتی CVV2 و تاریخ انقضای کارت) می‌توانید اقدام به مسدود کردن کارت نمایید. 
 2. تماس با تلفن گویا: در این روش لازم است تا شما شماره‌ تلفن گویای بانک صادرکننده‌ی کارت را داشته باشید. بدست آوردن این شماره تماس از طریق جستجو به راحتی ممکن است. پس از برقراری ارتباط باید مشخصات کارت بانکی و مشخصات شخصی خود را وارد کنید. پس از این مرحله درخواست انسداد کارت تایید می شود.
 3. مسدود کردن کارت بانکی از طریق خود پرداز: این روش بدین صورت است که در دستگاه کارتخوان دکمه ثبت را زده و سپس گزینه‌ی مسدود کردن کارت را انتخاب کنید. پس از این مرحله لازم است شماره کارت خود را وارد کرده و پس از آن رمز کارت خود را وارد نمایید. از آنجایی که سرعت در انجام این اقدامات حرف اول را می‌زند بهتر است اگر در خانه هستید، از کسی که بیرون از خانه حضور دارد بخواهید کارت شما را بسوزاند. مزیت دستگاه عابر بانک این است که نیازی نیست حتما دستگاه خود پرداز متعلق به بانک کارت موردنظر باشد؛ بنابراین اگر کارت بانکی شما که مورد دستبرد قرار گرفته متعلق به بانک کشاورزی است، شما با مراجعه به هر عابربانکی می‌توانید آن را بسوزانید. 
 4. روش بعدی مراجعه حضوری به بانک است: برای مرجعه‌ی حضوری به بانک باید به همان شعبه‌ی صادرکننده‌ی کارت مراجعه نمایید. مراجعه‌ی حضوری زمان‌برتر می‌باشد به همین علت در اینجا توصیه نمی‌شود. با این حال مزیت این روش این است که پس از سوزاندن کارت می‌توانید اقدام به گرفتن کارت بانکی جدید نمایید. 

اپلیکیشن‌های جدید نصب شده روی تلفن همراه را پاک کنید:

 چراکه احتمالاً اپلیکیش نصب شده جعلی بوده و کلاهبرداران از آن برای به دست آوردن اطلاعات گوشی شما استفاده می‌نمایند؛ این اپلیکیشن‌ها محدود به نام خاصی نیستند و هر عنوانی می‌توانند داشته باشند.

نکته‌ی شایان ذکر این است که این اپلیکیشن‌ها همان برنامه‌هایی هستند که در لینک‌های کلاهبرداری به بهانه‌های متفاوت از شما خواسته می‌شود تا آن را نصب نمایید. بنابراین مهم‌ترین اقدام پاک کردن فوری این اپلیکیشن‌ها می‌باشد. همچنین توجه داشته باشید که ممکن است برنامه بطور کامل از گوشی شما حذف نصب شده باشد چراکه برخی مواقع برنامه فقط از روی صفحه برداشته می‌شود و بطور کامل حذف نمی‌شود.

برای مشاهده مطالب بیشتر اینستاگرام مارا دنبال کنید:

به سایرین اطلاع‌رسانی کنید که هک شده‌اید:

در صورتی که بدون خواست شما برای سایرین از تلفن همراه شما پیامک یا پیامی در شبکه‌های اجتماعی ارسال شده، یک پیام شفاف با این مضمون ارسال کنید: ((تلفن همراه من هک شده و پیام سابق بدون خواست من توسط بد افزار ارسال شده است، لذا پیام قبلی را نادیده بگیرید))؛ برای مثال موردی که اخیرا برای بسیاری از افراد پیش آمده بدین صورت بوده که شخص هکر با هک کردن حساب ایتای یک فرد اقدام به فرستادن لینک و پیام به مخاطبان او می‌کند. مخاطب هم بدون اطلاع از اینکه حساب فرستنده هک شده اعتماد کرده و وارد لینک می‌شود. به همین خاطر اگر به هر طریقی از این عمل آگاه شدید آن را در گروه‌ها با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. 

آنتی‌ویروس مطمئن روی تلفن همراه خود نصب کنید:

با مراجعه به مراکز تعمیرات موبایل یک آنتی ویروس قوی و معتبر مانند کسپراسکی که ترجیحا رایگان نباشد، نصب نمایید و تمام تلفن همراه خود را برای تشخیص ویروس و بدافزار اسکن کنید؛ نصب آنتی ویروس موجب حذف تمامی ویروس‌ها، کرم‌ها، تروجان‌ها و جاسوس افزارها می‌شود. توجه داشته باشید که پس از نصب آنتی ویروس حتما فایل‌های تلفن همراه خود را برای از بین بردن آلودگی دستگاه اسکن نمایید. همچنین باید از خوب بودن آنتی ویروس مطمئن شوید؛ آنتی ویروس خوب دارای ویژگی‌هایی ازجمله اسکن حافظه برای از بین بردن بد افزارها و ویروس‌ها، بلوکه کردن حملات فیشینگ، ویروس‌یابی خودکار بصورت روزانه و ماهانه و محافظت از حریم خصوصی می‌باشد.

برای دریافت مشاوره دقیق همین الان وقت مشاوره رزرو کن

از آثار هک اسکرین‌شات بگیرید:

از تمامی پیام‌های رد و بدل شده، لینک‌هایی که وارد آن شدید و اپلیکیش‌هایی که نصب کردید اسکرین شات بگیرید تا در زمان طرح دعوا، آن‌ها را به عنوان مستندات خود پیوست شکایت قرار دهید.

از حساب‌های کاربری جدید خارج شوید:

در برخی موارد، پس از به دست آمدن اطلاعات کارتی شما، کلاهبرداران برای خالی کردن حساب، با اطلاعات و شماره‌ی شما وارد فروشگاه‌های آنلاین شده و بنام شما حساب کاربری ایجاد می‌نمایند و از طریق خریدهای اینترنتی مکرر یا با استفاده از درگاه این فروشگاه‌ها، حساب شما را خالی می‌کنند. بنابراین پس از دریافت هر پیام خوش‌آمد از یک فروشگاه اینترنتی که شما وارد آن نشدید، به فروشگاه مذکور رفته و از حساب کاربری خود خارج شوید؛

به پلیس فتا شکایت کنید:

در صورتی که مورد هک و کلاهبرداری قرار گرفتید، می‌توانید بصورت اینترنتی و 24 ساعته از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir  شکایت خود را ثبت نمایید؛ ثبت شکایت در سایت پلیس فتا بصورت زیر است:

8-1- ابتدا وارد سایت پلیس فتا شوید؛

8-2- برای ثبت شکایت در این سایت ابتدا باید در قسمت ثبت‌نام/ورود این سایت ثبت‌نام نموده و رمز عبور و نام کاربری دریافت کنید؛

8-3- پس از تکمیل ثبت‌نام در قسمت خدمات الکترونیکی روی گزینه‌ی ثبت گزارش مردمی کلیک نمایید؛

8-4- در قسمت ثبت گزارش مردمی گزینه‌های زیر وجود دارد که بنابر نیاز می‌توانید روی آن کلیک کنید:

 1. گفتگوی آنلاین
 2. ارتباط آفلاین
 3. گزارش تخلف وب‌سایت
 4. گزارش تخلف شبکه اجتماعی
 5. گزارش تخلف نرم‌افزار و بازی
 6. گزارش تخلف پیامک و پست الکترونیکی

برای مشاهده مطالب بیشتر اینستاگرام مارا دنبال کنید:

شکایت کیفری کنید:

در آخر باید گفت اگر مبلغی که از شما کلاهبرداری شده زیاد است، حتما شکایت خود را از طریق یک وکیل تنظیم و پیگیری نمایید. چراکه با ثبت شکایت در سایت پلیس فتا یا تماس با آن، شکایت در مراجع قضایی مورد رسیدگی حقوقی و کیفری قرار نگرفته و رای صادر نمی شود، بلکه پلیس فتا فقط اقدام به تحقیقات می‌نماید. بنابراین برای رسیدگی به شکایت و صدور رای و احقاق حق خود باید شکایت خود را از طریق دفاتر خدمات قضایی و دادسرا پیگیری نمایید و بهتر است این امر توسط وکیل متخصص جرایم سایبری انجام شود.

نویسنده: زهرا داودی

89 پاسخ

  1. با سلام و احترام. در صورتی که مورد هک و کلاهبرداری قرار گرفتید، می‌توانید بصورت اینترنتی و 24 ساعته از طریق سایت پلیس فتا به نشانی http://www.cyberpolice.ir شکایت خود را ثبت نمایید. مراحل ثبت شکایت و سایر اقدامات ضروری و فوری پس از هک در این مقاله بیان شده است https://snejatzadegan.com/hack-credit-cards/ که توصیه می‌شود مطالعه بفرمایید.

    1. با سلام. همانگونه که در مقاله توضیح داده شد طرح شکایت از دو طریق مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک و طرح شکایت در پلیس فتا امکان‌پذیر است. البته طرح مستقیم شکایت در پلیس فتا منجر به صدور حکم نمی‌شود بلکه پلیس فتا اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی و ارسال گزارش به دادسرا می‌کند.
     نحوه طرح شکایت در سایت پلیس فتا در مقاله بیان گردید و برای رسیدگی به شکایت و صدور رای نیز باید شکایت خود را از طریق دفاتر خدمات قضایی و دادسرا پیگیری نمایید.

    2. با عرض سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابت وقتی که می‌گذارید و کمکتون.
     من از روی ناآگاهی روی یک لینک برداشت سود برای سهام عدالت که از طرف یک شخص آشنا به همراه یک پیام خیلی شخصی سازه شده در تلگرام برام ارسال شده بود اعتماد کردم و کلیک کردم و مشخصات شخصی وارد کردم (نام و نام خانوادگی،کد ملی و شماره همراه) و اپلیکیشن نصب کردم که اجازه دسترسی به پیامک هارو داشت. و مشخصات کارت بانکیم رو وارد کردم البته چون یکم شک کردم کارتی رو وارد کردم که موجودی نداشت و وقتی پیامک رمز پویا برداشت وجه میلیونی اومد نتونستن برداشت کنند و این لحظه سریع متوجه شدم که اوضاع از چه قراره اما بلافاصله رمز ورود اکانت تلگرام برام ارسال شد و از طریق تلگرام اون لینک رو به همراه یک پیامک شخصی سازی شده مشابه چیزی که خودم دریافت کرده بودم برای تمااااااااام مخاطبینم و گروه هایی که عضو بودم ارسال کرده بودند توی چند دقیقه تا زمانی که من دسترسی دستگاهشون رو تونستم قطع کنم در تلگرامم همه این کارو کردند.
     ولی سریع پیام هارو تا جایی که میشد پاک کردم و یا سعی کردم به همه اطلاع بدم که برای چند لحظه هک شدم(در تصویر تلگرامم عکسی با این متن که اکانت هک شده بود و به هیچ وجه روی لینک ارسال شده توسط این اکانت کلیک نکنید قرار دادم) و کارتم رو هم سوزوندم و اپلیکیشن رو هم که همون لحظه سریعا پاک کرده بودم و بعد از چند ساعت هم اکانت تلگرامم رو پاک کردم که اگر شخصی پیام رو دید شک کنه و اعتماد نکنه من ضرر مالی نکردم و اقدامات امنیتی رو برای خودم شخصا انجام دادم اما میخواستم ببینم چون این لینک از طرف من ارسال شده بوده برای یک عده می‌تونه برای من هم دردسرساز بشه؟ خیلی استرس دارم و نمی‌دونم دیگه چه کاری باید انجام از نظر قانونی. نیاز هست که من اقدام قانونی انجام بدم؟خیلی ببخشید بابت طولانی بودن پیام .

     1. با سلام. از آنحایی که شما تمام اقدامات لازم جهت آگاه‌سازی مخاطبانتان را انجام داده‌اید، از نظر قانونی مسئولیتی نداشته و مشکلی برایتان ایجاد نخواهد شد.

   1. سلام دیروز به حساب شوهرم پول واریز کردم یه خانمی شماره تلفن از من خواست دادم امروز که رفتم حساب چک کردم کامل پول برداشته شده آیا فقط یه کارت هک شده یا همه کارت ها هک میشن

    1. با سلام. صرف داشتن شماره تلفن برای هک حساب بانکی کافی نبوده و برای این کار دسترسی به اطلاعات کارت موردنظر لازم است. در صورتی که واریز پول با درخواست شخص غریبه بوده احتمال کلاهبرداری و هک حساب بانکی شما وجود دارد. در هر حال هک حساب بانکی تنها با کارتی که اطلاعات آن در دست هکرهاست ممکن است و اگر اطلاعات سایر کارت‌ها را به شخصی نداده‌اید هکرها به آن‌ حساب دسترسی نخواهند داشت.

 1. سلام
  از طریق اگهی دیوار (آگهی کاردرمنزل) بود ک پیام دادم طرف گفت من صرافی دارم روزانه تا۲۵ میلیون میتونم تراکنش انجام بدم بخاطر همین نیرو استخدام میکنیم که ارز خرید فروش کنیم در قبالش طبق قانون کار بهتون حقوق میدیم
  منم همه اطلاعاتمو دادم بهش الان چندروزه ک زنگ میزنن میگن از حشابم پول برداشتن اسم تو درومده
  چیکار باید بکنم الان؟

  1. باسلام. اگر شما را متهم به برداشت پول می‌کنند نیاز به اقدام خاصی از سوی شما نیست چراکه اگر شکایتی هم علیه شما صورت بگیرد، شاکی است که باید برای اثبات ادعای خود ادله و مدارک ارائه نماید.
   ضمن اینکه توصیه می‌شود به تبلیغات این چنینی توجهی نفرمایید. این اقدامات یکی از شیوه‌های رایج کلاهبرداری است و ممکن است شکایت کلاهبرداری اینترنتی علیه شما طرح شده و حسابتان نیز مسدود گردد.

  2. سلام
   من وارد ی لینک شدم کارتم خالی کردن
   اگه باز پول بفرستم تو کارت طرف بازم برمی داره؟

   1. سلام من از طریق اگهی دیوار عنوان استخدام ادمین اشنا شدم
    گفتن ما وارد لباس اینا هستیم روزانه ۲۵میلیون ارز دیجیتال خرید داریم
    و برای شما پول واریز میکنیم شما برای ما رز بخرید و سهم خودتون رو بردارید و منم نمیدونستم این پولا از کجا میاد ازرصرافی به من زنگ زدن گفتن اینطوریه به ادمینشون گفتم منو بلاک کردن
    من براشون ارز خرید بودم
    از امروز با شماره من تماس گرفتن میگن شما از کارت من پول برداشتی من میگم نه باید برم پلیس فتا پیگیری کنم
    شکایت کردن ازم وحسابم‌رو بلوکه کردن
    چکارکنم من

    1. با سلام. متاسفانه این پیام‌های تبلیغاتی با هدف کلاهبرداری و سواستفاده گذاشته می‌شوند. بهتر است اقدام به طرح شکایت علیه شخصی که با او در ارتباط بودید نمایید و تمامی مدارک و ادله را نزد خود نگه‌ دارید تا اگر از شما شکایتی مطرح شد بتوانید به استناد آن‌ها از خود دفاع نمایید.

 2. سلام من حساب ام حک شده حدود صد میلیون. به پولیس فتا مراجعه کردم پولیس فتا میگویند طریق کارت خان ورداشت شده و دو حساب پول در آن وارز شده مسدود کرده اما حساب که مسدود کرده بدون پول هست حالا نمی دانم چی کار کنم

  1. با سلام. زمانی که شما شکایت خود را در پلیس فتا طرح می‌کنید پلیس فتا اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی، شناخت مجرم و ارسال گزارش به دادسرا می‌کند اما مبلغی که از دست دادید توسط پلیس فتا بازگردانده نمی‌شود.
   شما برای استرداد مبلغی که از دست دادید باید شکایت قضایی تنظیم نمایید. طرح شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی بوده که پس از ارجاع، پرونده شما در داسرا و سپس در دادگاه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و در صورتی که حکم به نفع شما صادر شود، پول شما و ضرر و زیانی که متحمل شدید به شما بازگردانده می‌شود.

 3. سلام چندروزپیش من به یه کاردرمنزل پیام دادم گفتن اپلیکیشن استخدام رونصب کنیدالان حساب بانکیم هک شده
  ایابرنامه مشکلی داشتع؟

  1. با سلام. به احتمال زیاد آگهی مذکور کلاهبرداری بوده و پیشنهاد نصب برنامه با هدف هک گوشی بوده است.

   1. سلام ازطریق تلگرام اشتباه کرده و اطلاعات بانکیم دراختیارشون قرار دادم وهمون لحظه حسابم خالی شد شماره کارتی ک پول واریز شده هست آیا امکانش هست ب پولم برسم یاخیر

    1. ا سلام. در مقاله بالا اقدامات لازم بیان شده که توصیه می‌شود مطالعه بفرمایید. بازگشت پول شما بستگی به این دارد که هکر را پیدا کنند یا خیر. معمولا هکر ردی از خود به جای نمی‌گذارد اما مواردی بوده که با تحقیق پلیس، هکر پیدا شده و تمام یا بخشی از خسارات از او دریافت شده است. این مسئله بطور دقیق قابل پیشبینی نمی‌باشد.

  1. با سلام. همانطور که در مقاله بالا بیان شد برای پیگیری هک کارت بانکی می‌توانید به پلیس فتا شکایت کرده یا اقدام به تنظیم شکایت کیفری نمایید تا خسارت شما جبران شود.

 4. سلام امروز برای خطم پیام اومده ک از طرف قوه قضایی هست من وارد سایت شدم کد ملی و شماره تماس و نام و نام خانوادگی رو وارد کردم ـ بعد صحفه ای باز شد ک برای دیدن شکایت پنج هزار تومان واریز کنید. ولی خو داری کردم اطلاعات کارم اصلا وارد نکردم ولی کدملی رو وارد کردم بعدم ی اپلیکیشن برام اومد اون نصب کردم و بعد دیدن صحفه واریز اپلیکیشنم پاک کردم. الان خطری داره یا ن؟ با کد ملی میتونن ب کارتام دسترسی پیدا کنن؟

  1. با سلام. پیامک‌هایی که از شماره‌های شخصی با محتواهایی مانند ابلاغیه، شکایت در سامانه و.. ارسال شده و در آن خواست پرداخت مبلغ یا ورود به لینک می‌شود، کلاهبرداری بوده و با قصد هک تلفن همراه و برداشت پول از حساب بانکی شما صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود به هیچ عنوان بر این لینک‌ها کلیک نکرده و نه مبلغی بپردازید و نه برنامه‌ای نصب کنید. هرگونه ابلاغیه قانونی از سرشماره ADLIRAN ارسال شده و برای دیدن ابلاغیه نیاز به پرداخت پول یا نصب برنامه نمی‌باشد و تنها باید در سامانه ثنا ثبت‌نام کنید.
   در خصوص پرسش شما هم باید گفت اگر اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نکردید و برنامه را پاک کردید مسئله‌ای برای حساب شما پیش نمی‌آید و صرف کد ملی برای هک حساب بانکی کافی نیست. باز هم تاکید می‌شود که پیامک قضایی تنها با سرشماره عدل ایران ارسال شده و از طریق سامانه ثنا قابل مشاهده خواهد بود.

   1. سلام من هم شماره زدم هم کد ملی هم نام ونام خانوادگی برنامه رو هم نصب کردم بعد چند دقیقه حدود 6یا7تا رمز پویا اومد بعد از حسابم برداشت شد بعد چند دقیقه تونستم برنامه که پنهان شده بودو حذف کنم حالا نمیدونم اگه پول به حسابم بیاد باز برداشت میشه

    1. با سلام. اگرچه حساب بانکی شما هک شده است اما با حذف برنامه‌ی مذکور احتمال زیاد هکر دسترسی به رمز پویای شما نخواهد داشت. با این حال بهتر است احتیاط کنید و فعلا مبلغی در کارت هک شده واریز نکنید.

   2. سلام ببخشید منم دقیقا مثل مرضیه خانم شدم با این تفاوت که من اطلاعات بانکی مو وارد کردم پولی به حساب کسی نزدم ولی بعد چند دقیقه حسابم خالی شد
    یه برنامه هم بود که نصب کرد پنهان بود هر کار می کرم پیدا نمیشد تا اینکه از طریق شریط حذفش کردم حالا باز امکان کلاه برداری وجود داره؟

    1. با سلام. ممنون از همراهی شما. متاسفانه حساب شما هک شده است. با حذف برنامه احتمال زیاد دسترسی هکر به تلفن همراه شما و رمز پویا از بین رفته است. با این حال توصیه می‌شود کارت بانکی خود را تعویض کرده یا فعلا مبلغی به آن واریز نکنید.

 5. سلام لطفا کمک کنید. من از طریق برنامه دیوار استخدام شدم برای ثبت سفارش ارزهای دیجیتال. 3 تا سفارش انجام دادم و بهم پورسانت دادم اومدم برداشت بزنم دیدم حسابم مسدود بعد فهمیدم کلاهبردارن.باید چکار کنم کمک کنید.

  1. با سلام. متاسفانه چنین آگهی‌هایی با هدف کلاهبرداری بوده و نباید به آن‌ها اعتماد کرد. برای ثبت شکایت کلاهبرداری علاوه بر مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و طرح شکایت، می‌توانید به سایت پلیس فتا به آدرس https://cyberpolice.gov.ir/ مراجعه نمایید. توصیه می‌شود شکایت خود را در دفتر خدات قضایی ثبت نمایید چراکه در صورت طرح شکایت علیه شما می‌توانید در دفاع از خود به این شکایت استناد نمایید.

  2. سلام حساب کارت بلو بانک من هک شد و من حساب را بستم ویه کارت با شماره حساب جدید گرفتم و رمز برنامه بلو را نیز عوض کردم آیا دیگه هکر به این حساب دسترسی دارد یا نه

   1. با سلام. هکر تنها به حساب‌هایی دسترسی دارد که اطلاعات آن را در اختیار داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود از حساب جدید خود مراقبت نمایید و هرگز اطلاعات آن را در اختیار افراد ناشناس و لینک‌های مشکوک قرار ندهید.

 6. سلام برای من از طریق سهام دولت پیام اومد بعد منم قبول کردم به روبیکا و اکثر برنامه هام دست پیدا کردند و به مخاطب هایم پیام میدن به شمارم زنگ میزنن
  چیکار کنم؟

  1. با سلام. اقداماتی که پس از هک ضروری است در متن مقاله آمده است. توصیه می‌شود موارد را با دقت مطالعه کرده و انجام دهید.

 7. سلام صرفا جهت اطلاع ازحساب خودتان بشدت محافظت کنید متاسفانه هکرها پشتشان گرم است من حدودچهارسال قبل حسابم حک وحدود۳میلیون تومان سرقت شدتمام مراحل پلیس فتاودادسراراحدودیکسال طی کردم حتی حکم جلب طرف هم صادرشده بودگفتندبروخبرمیدهیم بعدازحدودچهارماه پیامکزدندکه به دادسرامراجعه کن منم خوشحال رفتم بعداز گرفتن مبلغی حکم رادادندمیدونیدچی بودنوشته بودبدلیل نبودن دلایل کافی پرونده مختومه شداینقدرعصبانی شدم که فقط یادمه یکی یه لیوان اب داد به من عصبانیتم بخاطر پولم نبودچون خوشبختانه اموراتم میگذره بخاطر فساده

 8. با سلام با یه پیامک و باز کردن لینک آن گوشی همسرم حک شده و ۱۰میلیون از حسابش سرقت شد.آیابعد از انجام کارهاییکه فرمودید باید رمز حساباشونو عو ض کنندتا بتونن کارهای بانکیشونو با گوشی انجام بدن.سوال دوم اینکه آیا هکر به گالری گوشی هم دسترسی دارد. واین دسترسی به گوشی تا کی ادامه دارد.

  1. با سلام. برای انجام کارهای بانکی نیازی به تغییر رمز نیست اما توصیه می‌شه با توجه به دسترسی هکر به حساب ایشون، فعلا از کارت بانکی هک‌شده استفاده نکنن.
   هک حساب بانکی موجب دسترسی به عکس‌های گالری نمی‌شه مگر اینکه هکر کل گوشی را هک کرده باشه که در این صورت به برنامه‌ها دسترسی خواهد داشت. معمولا کلاهبرداری‌هایی که از طریق لینک انجام می‌شود با هدف هک حساب بانکی می‌باشد نه برنامه‌های تلفن همراه.

 9. سلام امروز حساب بانکی بنده هک شد و مبلغ 5 میلیون تومان برداشت شد و بعد از چند دقیقه همان مبلغ برگشت خورد به حساب، وقتی گردش حساب گرفتم نوشته بود اصلاحیه سند. سوالم اینه آیا این پول برگشتی از حساب خودم برگشت خورده یا هکر از حساب دیگه ای به حساب من انتقال داده؟

  1. با سلام. برای اطلاع از اینکه مبلغ از حساب خودتان برگشت خورده یا از حساب هکر منتقل شده به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید.

 10. سلام یه لینک رو توی واتساپ کلیک کردم روش در خصوص سهام عدالت بعدش باید یه برنامه نصب میکردم و کد ملی و شمارمو ازم خواست بعدش منو هدایت کرد به یه درگاه که باید شماره کارت و اطلاعات کارتمو میزدم ولی همش میزد بانک مبدا پاسخگو نمی‌باشد
  بعد فهمیدم کلاهبرداری بوده به فاصله ۵ الی ۱۰ دقیقه بعد از نصب برنامه رو از روی گوشیم پاک کردم.به پلیس فتا هم مراجعه کردم و گوشیمو چک کرد گفت چون سریع برنامه رو پاک کردی اتفاقی نیوفتاده و گوشیت هک نشده،چیز مشکوکی هم ندیدم توی گوشیم که نشون بده هک شدم..ولی یکم باز نگرانم آیا واقعا گوشیم هک نشده؟آیا لازم هست فلش کنم گوشیم رو؟خواهش میکنم منو راهنمایی کنید

  1. با سلام. با وجود حذف سریع برنامه و عدم دریافت پیامک برداشت وجه و همچنین بررسی پلیس فتا جای نگرانی وجود ندارد.

 11. با عرض سلام و خسته نباشید خیلی ممنون بابت وقتی که می‌گذارید و کمکتون.
  من از روی ناآگاهی روی یک لینک برداشت سود برای سهام عدالت که از طرف یک شخص آشنا به همراه یک پیام خیلی شخصی سازه شده در تلگرام برام ارسال شده بود اعتماد کردم و کلیک کردم و مشخصات شخصی وارد کردم (نام و نام خانوادگی،کد ملی و شماره همراه) و اپلیکیشن نصب کردم که اجازه دسترسی به پیامک هارو داشت. و مشخصات کارت بانکیم رو وارد کردم البته چون یکم شک کردم کارتی رو وارد کردم که موجودی نداشت و وقتی پیامک رمز پویا برداشت وجه میلیونی اومد نتونستن برداشت کنند و این لحظه سریع متوجه شدم که اوضاع از چه قراره اما بلافاصله رمز ورود اکانت تلگرام برام ارسال شد و از طریق تلگرام اون لینک رو به همراه یک پیامک شخصی سازی شده مشابه چیزی که خودم دریافت کرده بودم برای تمااااااااام مخاطبینم و گروه هایی که عضو بودم ارسال کرده بودند توی چند دقیقه تا زمانی که من دسترسی دستگاهشون رو تونستم قطع کنم در تلگرامم همه این کارو کردند.
  ولی سریع پیام هارو تا جایی که میشد پاک کردم و یا سعی کردم به همه اطلاع بدم که برای چند لحظه هک شدم(در تصویر تلگرامم عکسی با این متن که اکانت هک شده بود و به هیچ وجه روی لینک ارسال شده توسط این اکانت کلیک نکنید قرار دادم) و کارتم رو هم سوزوندم و اپلیکیشن رو هم که همون لحظه سریعا پاک کرده بودم و بعد از چند ساعت هم اکانت تلگرامم رو پاک کردم که اگر شخصی پیام رو دید شک کنه و اعتماد نکنه من ضرر مالی نکردم و اقدامات امنیتی رو برای خودم شخصا انجام دادم اما میخواستم ببینم چون این لینک از طرف من ارسال شده بوده برای یک عده می‌تونه برای من هم دردسرساز بشه؟ خیلی استرس دارم و نمی‌دونم دیگه چه کاری باید انجام از نظر قانونی. نیاز هست که من اقدام قانونی انجام بدم؟خیلی ببخشید بابت طولانی بودن پیام .

  1. سلام ازطریق تلگرام اشتباه کرده و اطلاعات بانکیم دراختیارشون قرار دادم وهمون لحظه حسابم خالی شد شماره کارتی ک پول واریز شده هست آیا امکانش هست ب پولم برسم یاخیر

   1. با سلام. در مقاله بالا اقدامات لازم بیان شده که توصیه می‌شود مطالعه بفرمایید. بازگشت پول شما بستگی به این دارد که هکر را پیدا کنند یا خیر. معمولا هکر ردی از خود به جای نمی‌گذارد اما مواردی بوده که با تحقیق پلیس، هکر پیدا شده و تمام یا بخشی از خسارات از او دریافت شده است. این مسئله بطور دقیق قابل پیشبینی نمی‌باشد.

 12. باسلام کارت من هک شده منم رفتم رمز دومم‌ رو عوض کردم امکان داره بازم پول برداشت کنه یا نه

  1. با سلام. معمولا هک حساب بانکی از طریق دسترسی به پیامک رمز دوم (رمز پویا) اتفاق می‌افتد. در صورتی که شما اقدامات ضروری مقاله حاضر را انجام داده‌اید و برنامه‌ی مشکوک را پاک نمودید احتمالا دسترسی هکرها به پیامک رمز دوم شما قطع شده است. با این حال جهت احتیاط موقتا از کارت هک شده استفاده نکنید.

 13. سلام برای من از یک شماره شکایت قضایی اومد من شماره تلفن و کد ملی و اسم خود را وارد کردم و بعد از طریق لینک اپیکیشن عدالت را نصب کردم و تمام اطلاعت کارت خود را وارد کردم فقط چون شک کردم شماره سال و ماه انقضای کارت را اشتباه زدم و ۵ هزار که خواسته بود واریز نکردم و رمز پویا هم نزدم و سریع برنامه را حذف کردم. پولی از حسابم برداشته نشده چون مبلغ کمی بود. با مراجعه به بانک و تعویض کارتم میتونم از حسابم استفاده کنم؟

  1. با سلام. از آنجایی که شما اطلاعات کارت بانکی خود را وارد نکرده و برنامه را سریعا حذف کردید، همچنین پولی از حسابتان کسر نشد، هکر به حساب شما دسترسی پیدا نکرد و می‌توانید از کارت بانکی خود استفاده نمایید. فقط توجه داشته باشید که برنامه را بطور کامل از گوشی خود پاک کرده باشید.

 14. در صورت هک شدن حساب بانکی از طریق لینک فقط همون حساب که اطلاعات وارد شده هک میشه یا اطلاعات سایر کارت‌ها هم به دستشون میفته

  1. با سلام. هکرها قادر به هک حسابی خواهند بود که اطلاعات آن را داشته باشند. در صورتی که لینک به شما پیشنهاد نصب برنامه داد و برنامه را نصب کردید فورا آن را پاک کنید تا دسترسی آن‌ها به تلفن همراه شما قطع گردد.

 15. بانک ملی
  کاربر گرامی، نام کاربری و رمز عبور شما در سامانه اينترنت بانك ملي ، بام ثبت گردید و پس از 1 ساعت فعال خواهد شد.
  در صورتيكه فعال سازي توسط شما انجام نشده است با تلفن ۰۲۱۸۳۳۸۶ تماس بگيريد یا جهت غیرفعال نمودن حساب کاربری بام خود از طریق ارسال کد ملی خود با فرمت “۱ کدملی” به شماره ۲۰۰۰۸۰ اقدام نمایید.

  این پیام کلاهبرداریه

  1. با سلام. توصیه می‌شود با پشتیبانی برنامه تماس بگیرید. تلفن پشتیبانی برنامه: 02183386.

 16. سلام خسته نباشید یه کلاهبرداری اینترنتی شده خواستم بدونم چطور پیگیر باشیم؟

  1. با سلام. اقدامات ضروری مورد نیاز پس از هک در مقاله‌ی بالا آمده. توصیه می‌شود متن را به دقت مطالعه کرده و اقدامات را انجام دهید. اگر سوال مشخصی در این زمینه دارید بفرمایید.

 17. سلام من در تلگرام عکس کارت بانکی ام را برای کسی فرستادم تا به من پول بدهد الان می‌خواهم کارت به کارت کنم می‌گوید موجودی کافی نیست

  1. با سلام. متوجه سوال شما نشدم. برای راهنمایی سوالتون رو مجددا دقیق طرح بفرمایید.

 18. یه لینک امد بازش کردم. شماره حسابم هک شده ظاهرا. میترسم پولم رو برداشت کنند.
  چه کار باید بکنم؟

  1. با سلام. اگر اطلاعات حساب خود را وارد لینک کرده باشید به احتمال زیاد حساب شما هک شده است. برای اطمینان می‌توانید اطلاعات برداشت حساب خود را از بانک دریافت نمایید.
   اقدامات ضروری پس از هک در مقاله بالا آمده است که می‌توانید مطالعه کنید.

  1. با سلام. خیر برنامه بازار (اگر برنامه اصلی را نصب کرده باشید) موجب هک تلفن همراه شما نمی‌شود. اگر منظورتان از بازار، بازار سنتی است هم خرید باعث هک حساب نمی‌شود. توصیه می‌شود از اطلاعات حساب خود محافظت کرده و آن را در اختیار افراد ناشناس و برنامه‌های نامعتبر قرار ندهید.

 19. دیشب در گروه تلگرامی دوستان لینکی مبنی بر بسته ی حمایتی ارسال شد که وارد لینک شدم و شماره ملی هم وارد کردم اما درگاه پرداخت هدایت شدم که ادامه ندادم
  فعلا نه یارانه واریز شده نه برداشتی شده الان من هک شدم چیکار کنم

  1. با سلام. اگر اطلاعات کارت خود را وارد نکردید حساب شما هک نشده است. در صورتی که برنامه‌ای نصب کردید فورا برنامه را پاک نمایید. توصیه می‌شود وارد لینک‌های ناشناس نشده و به هیچ وجه اطلاعات کارت خود را بر مبنای اینگونه پیام‌ها وارد سایت یا لینکی نکنید.

 20. سلام یک ساعت پیش از تلفن همراهی از استان تهران بامن زنگ زدن گوشی را جواب دادم طرف گفت که از اپراطور هستش و به علت تراکنش بالا برنده یک سیمکارت به ارزش هیچده میلیون تومان شده ایدو پرداخت شده است طرف اسم من و استان و شهرمنوهم داشت فقط ادرس منزل رو نداشت که گفتن ادرسو بدید تا بیاد درب منزل وبعد مبلغ ۴۵۰هزارتومن به مامور بدید من گفتم بهش کنسلش کنید ،ایا ایشون واقعا اپراتور بوده یانه؟اگرم اپراتور نبوده حساب بانکی با یک مکالمه هم تهدید میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام. برای هک حساب بانکی هکر نیازمند اطلاعات حساب شما می‌باشد و با صرف تماس تلفنی با این موردی که شما فرمودید نمی‌توان حساب را هک کرد. به هیچ عنوان آدرس خود را به افراد ناشناس نداده و تماسشان را نادیده بگیرید و شماره‌ آن‌ها را مسدود نمایید.

 21. سلام کارت بانکیم هک شده بود مسدودش کردم و کارت جدید صادر کردم آیا نیاز هست گوشیمو فرمت کنم؟

  1. با سلام. در صورتی که هک شدن شما از طریق نصب برنامه بوده مطمئن شوید که برنامه‌تان را بطور کامل و از قسمت تنظیمات گوشی پاک کرده‌اید. در این صورت نیاز به فرمت گوشی نمی‌باشد. البته جهت اطمینان خاطر می‌توانید هرگونه برنامه جدید یا مشکوک تلفن همراه خود را پاک نمایید.

 22. ببخشید دیشب اطلاعات حساب بانکیم رو به اسم سهام عدالت روی یه درگاه دادم. با سوزوندن کارتم این مشکل حل میشه؟ یا باید شماره حساب رو هم تغییر بدم؟

  1. با سلام. احتمال دارد هکرها برای هک حساب بطور کامل به اطلاعات حساب شما دسترسی داشته باشند. توصیه می‌شود بطور موقت از حساب دیگرتان استفاده کرده یا حساب جدیدی باز کنید. البته این امکان هم وجود دارد که به شماره حساب شما دسترسی نداشته باشند. راه حل بنده جهت اطمینان خاطر شما می‌باشد.

 23. سلام من الان هک شدم و خیلی میترسم چکار کنم لطفا بگید
  کارت بانکیم هک شده و تلگرام و شماره ام

  1. با سلام. اقدامات ضروری پس از هک در مقاله‌ی بالا آمده است. در صورتی که در هر یک از موارد ابهام یا سوالی دارید بفرمایید.

 24. سلام آیا ازطریق تماس هم میتونن حساب هک کنن یافقط یاپیامک و لینک هم میکنن؟

  1. با سلام. خیر از طریق تماس تلفنی نمی‌شود حساب بانکی را هک کرد مگر اینکه در تماس اطلاعات حساب داده شود یا هکر مخاطب را پای دستگاه خودپرداز بکشاند.

 25. سلام خسته نباشید. دیروز ی لینکی راجب سود سهام عدالت واسم آمد. من وارد لینک شدم یه صفحه قرمز اومد بالا واسم نوشته بود خطرناک احتمال هک شدن از این حرفها. من فورا خارج شدم الان سوالم اینه احتمالش هست من حسابم خالی بشه پیام انتقال واسم نیاد؟

  1. با سلام. خیر حسابتان هک نشده چراکه برای هک حساب نیاز به داشتن اطلاعات حساب می‌باشد.

 26. سلام وقت بخیر پیامک ابلاغیه الکترونیکی در سامانه برامون ابلاغ شده . و تاریخ زده شده ایا نیاز به حضور ما تو دادگاه هست یا نه

  1. با سلام. نیاز یا عدم نیاز به حضور شما در متن ابلاغیه خواهد آمد. برای راهنمایی دقیق‌تر باید متن ابلاغیه را مشاهده کنم.

  1. با سلام. در مقاله بالا بطور کامل اقدامات ضروری پس از هک حساب بیان شده است. توصیه می‌شود مقاله را مطالعه بفرمایید. اگر سوالی داشتید در خدمتم.

 27. من با یه سایت کل اطلاعاتم و دادم دست هکر کد ملی و رمز کارت باید چیکار کنم

  1. با سلام. در صورتی که با اطلاعات شما هکر موفق به برداشت از حسابتان شد، اقدامات بیان‌شده در مقاله را انجام دهید.

 28. سلام.من کارتم رمز اولش به سرقت رفته و مقداری پول ازش جابجا شده .چطوری شکایت کنم

  1. با سلام. مورد شما سرقت است که باید در دفاتر خدمات قضایی شکاییتان را طرح کنید. توصیه می‌شود در اولین فرصت کارت بانکی به سرقت رفته را از طریق بانک بسوزانید و تا قبل از این اقدام پولی به آن حساب واریز نکنید.

 29. دیروزکه حک شدم و برداشت وجه انجام شد من از تلگرام تنظیمات حریم خصوصی نشست جدیدی که موقع برداشت برام فعال شده پاک کردم و همچنین برنامه سهام عدالت که گفته شده بود در پیام نلگرام و با کلیک که کردم اون برنامه رو هم از صفحه گوشیم پاک کردم، اما پیامک‌های بی نام برام آمده مبنی برفعال کردن روند یک پروسه دیگه که مربوط به یک کارت دیگم میشد و در حال تکمیلش بودم بعد برداشت ازکارتی که حک کرده بودند! این اس ام اس ها دیگه چیه و چطور فرستادن امکانش هست گوشیم رو یکجورحک کردن که من باهش وارد حساب دیگم هم بشم با اینترنت بانک اونا بتونن به اطلاعات اون حسابم هم دسترسی پیداکنن؟ راه کارش چیه؟ممنون

  1. با سلام. متن سوال شما مقداری ابهام داشت اما با توجه به چیزی که بنده متوجه شدم باید عرض کنم هکرها تنها می‌توانند حسابی را هک کنند که اطلاعات آن را داشته باشند. اگر از طریق لینکی برنامه‌ای نصب کرده یا در درگاهی اطلاعات کارت خود را وارد کردید آن‌ها از همین طریق توانستد حساب شما را هک نمایند. ممکن است از طریق بدافزار به اطلاعات و رمزهای ذخیره‌شده در تلفن همراه شما نیز دسترسی داشته باشند که سایر کارت‌ها را نیز هک کنند.
   به هرحال توصیه می‌شود اقداماتی که در مقاله بالا بیان شد انجام دهید و اگر همچنان سوالی داشتید بطور دقیق مطرح بفرمایید.
   ضمن اینکه توصیه می‌شود از اطلاعات کارت خود بیشتر مراقبت کرده و وارد هر لینکی نشوید و به پیام‌هایی که از شماره‌های ناشناس برایتان ارسال می‌شود توجه نکنید.

 30. با سلام بنده نرم افزار نصب کردم و وارد صفحه پرداخت شد اطلاعات و شماره تماس وارد کردم و رمز پویا برام امد و وارد کردم بعد متوجه شدم حسابم خالی شده و نکته ای که میخوام بگم اینه شماره تماسی وارد کردم که پیامک بانک روی ان فعال نمیباشد و داخل مقاله گفته بودین به پیام های شما دستری دارن خواستم بدونم ایا به پیام های همون شماره تماس دسترسی دارن یا به هردو سیمکارت و برنامه ای که نصب کردم به صورت اتماتیک از صفحه دیدم پاک شده و داخل تنظیمات گوشی وارد مدیریت برنامه شدم دیدم هست و پاکش کردم و نشست های تلگرامم یک دستگاه متصل بود که گوشی خودمه و همراه بانک های دیگه ای روی گوشی خودم دارم به انها دسترسی که ندارد. ایا شماره کارتی که اطلاعاتش رو وارد کردم فقط بسوزونمش کافیه

  1. با سلام. با نصب برنامه بر روی گوشی، هکرها به محتوای تلفن همراه شما دسترسی پیدا کرده و رمز پویای کارت شما را برداشت کردند. ضمن اینکه با پاک کردن برنامه از تلفن همراه خود دسترسی هکرها به حساب خود را قطع کرده و آن‌ها بدون رمز پویا قادر به برداشت از حسابتان نمی باشند بنابرین نیاز به سوزاندن کارت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *